آزمایشگاه هیدرولیک و نیوماتیک

 | تاریخ ارسال: 1399/12/18 | 
سرفصل موضوعات ارائه شده در آزمایشگاه هیدرولیک و نیوماتیک به شرح زیر است:
  • نیوماتیک و الکترونیوماتیک
  • هیدرولیک و الکتروهیدرولیک
  • کاربرد PLC در نیوماتیک
نیوماتیک و الکترونیوماتیک:
یونیت آموزشی نیوماتیک و الکترونیوماتیک برای فراگیری اصول نیوماتیک و استفاده از هوای فشرده در صنایع مختلف بخصوص اتوماسیون می­باشد. در ابتدا بر اساس روند مشخصی که توسط شرکت­FESTO طراحی شده، آزمایش­هایی به هدف مشخص برای دانشجویان تعریف می­گردد. دانشجویان با توجه به اصولی که در تئوری سیستم­های نیوماتیکی فرا گرفته­اند، سیستمی را برای رسیدن به هدف تعریف شده طراحی می­کنند و سپس به کمک ادوات موجود در یونیت آموزشی، سعی در پیاده­سازی عملی سیستم مورد نظر خواهند داشت. مسلما در طی پیاده­سازی با مواردی مواجه خواهند شد که در دنیای تئوری قابل شناسایی نبوده و بایستی در رفع مشکلات بوجود آمده تلاش کنند. ادوات موجود در یونیت ارائه شده توسط شرکت FESTO در هر دو شاخه نیوماتیک و الکترونیوماتیک کامل بوده و به کمک آن­ها می­توان کلیه­ی سیستم­های منطقی موجود در صنعت اتوماسیون را پیاده­سازی کرد.


شکل ۱: یونیت آموزشی نیوماتیک و الکترو نیوماتیک FESTO
 
 
هیدرولیک و الکتروهیدرولیک:
یونیت آموزشی هیدرولیک برای فراگیری اصول هیدرولیک مورد استفاده قرار میگیرد. توسط این یونیت آموزشی نحوه عملکرد ادوات هیدرولیک و منحنی های مشخصه هریک از این تجهیزات به دانشجو
آموزش داده می­شود. نحوه طراحی آزمایش­ها بر اساس ست آپ آموزشی هیدرولیک شرکت FESTO می­باشد تا دانشجویان بتوانند طبق متدها استاندارد دوره آموزش آزمایشگاه هیدرولیک را سپری کنند.


شکل ۲: یونیت آموزشی هیدروولیک و الکترو هیدرولیک FESTO(سمت چپ) و YUKEN(سمت راست)
کاربرد PLC در نیوماتیک:
در این بخش دانشجویان با کاربرد PLC در صنعت آشنا می­گردند و با استفاده از PLC صنعتی مدارهای کاربردی را با استفاده از عملگر نیوماتیکی پیاده سازی می­کنند. جهت آموزش این بخش PLC شرکت زیمنس استفاده می­گردد و آموزش طراحی مدار در محیط LOGO Soft Comfort آموزش داده می­شود.


شکل ۳: پی ال سی زیمنس
 
تجهیزات آزمایشگاه:
تجهیزات آموزشی آزمایشگاه هیدرولیک و نیوماتیک شامل ست آموزشی نیوماتیک و الکترونیوماتیک و هیدرولیک و الکتروهیدرلیک شرکت FESTO، ست آموزشی شفاف هیدرولیک FESTO، ست آموزشی هیدرولیک YUKEN، ربات KUKA و مجموعه نوار نقاله می­باشد که جهت آموزش کاربرد هیدرولیک و نیوماتیک در اتوماسیون به کار برده می­شوند.


شکل ۴: ربات KUKA
 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 3690 بار   |   دفعات چاپ: 125 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر