آزمایشگاه انتقال حرارت

 | تاریخ ارسال: 1399/12/18 | 
معرفی :
آزمایشگاه انتقال حرارت در فضایی حدود ۵۰۰ متر مربع در دانشکده مهندسی مکانیک واقع گردیده و فعالیتهای متنوعی که در این آزمایشگاه انجام می شودبه شرح ذیل است :
درس آزمایشگاه انتقال حرارت یکی از واحدهای دروس دوره کارشناسی است که به صورت تجربی  در دانشکده مهندسی مکانیک ارائه می شود . در این درس ، دانشجویان با روشهای مختلف انتقال حرارت مانند هدایت ( حالت پایدار و ناپایدار ) جابجایی( اجباری و طبیعی ) و تشعشع آشنا می شوند. علاوه بر این ، ترکیب این مکانیزمها و سهم آنها در انتقال حرارت در آزمایشهای مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.
آموزشی :
هدف ازانجام این آزمایشها رسیدن به اصول تئوری انتقال حرارت ، به صورت تجربی است که فهم روشها و اصول مهم انتقال حرارت را نشان دهد. در ادامه ، نتایج تئوری و نتایج حاصل از آزمایش مقایسه شده و آنالیز خطا امکان پذیر می گردد. علاوه بر این آزمایشهایی همچون ؛ انتقال حرارت به روش هدایت ، انتقال حرارت در مبدل حرارتی ، سطوح گسترش یافته ، تشعشع ، جوشش ، بستر شناور ، چگالش فیلمی و قطره ای ، کویل حرارتی و ... جهت افزایش دانشهای کاربردی در انتقال حرارت توسط دانشجویان انجام می شود.با توجه به تجهیزاتی که در آزمایشگاه انتقال حرارت فراهم شده ، دانشجویان علاقه مندند که آزمایشها و نوشتن گزارش ها را به صورت تیمی ( گروهی ) انجام دهند. با توجه به امکانات و تجهیزات زیاددر آزمایشگاه ، دانشجویان مهارتهای متنوعی را همانند کار گروهی و فهم بهتر اصول انتقال حرارت را بدست می آورند.
پژوهشی :
از فعالیتهای مهم دیگر آزمایشگاه انتقال حرارت می توان به پشتیبانی از پروژه های تحقیقاتی دانشجویان دوره لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری اشاره کرد . تجهیزات دقیق و متنوع برای اندازه گیری دما ، فشار ، شدت جریان ، سرعت ، رطوبت و ... در آزمایشگاه موجود است که امکان خوبی برای آزمایشهای مختلف حین انجام پژوهش تحقیقاتی - کاربردیفراهم می آورد . تا کنون تحقیقات مختلفی توسط گروههای محقق به پایان رسیده است  برای مثال می توان به انتقال حرارت در سیال نانو ، بررسی جابجایی اجباری در داخل لوله و کویل ، جابجایی طبیعی به کمک استفاده از دستگاه آلتراسونیک و بدوناستفاده از  دستگاه آلتراسونیک ، انتقال حرارت در سیال دو فازی گاز – جامد ، انتقال حرارت در سیال در معرض ولتاژ بالا ، شیرین سازی آب در معرض میدان ولتاژ بالا ، خشک کن خورشیدی ، گرمکن خورشیدی هوا همراه با ذخیره سازی انرژی حرارتی  اشاره کرد .
خدماتی صنعتی
از فعالیتهای مهم که در آزمایشگاه انتقال حرارت انجام شده و ارتباط با صنعت دارد ، موضوعاتی مانند مدیریت انرژی و مصرف سوخت ، بهینه سازی مصرف سوخت ، اندازه گیری آلایندگی حاصل از احتراق و اندازه گیری ضریب هدایت حرارتی عایق ها از دمای ۲۵ تا °C ۱۰۰۰ اس

 ردیف 
نام کارگاه / آزمایشگاه :
 
لاتین فارسی
Heat Transfer Lab آزمایشگاه انتقال حرارت
۱ نام سرپرست کارگاه / آزمایشگاه : دکتر مجید صفار اول
۲ اسامی پرسنل کارگاه / آزمایشگاه :  همکاران مهندس احمدی ( کارشناس)
۳ زمان تأسیس :  
۴  مساحت در اختیار : حدود ۳۵۰ مترمربع
۵ میزان سرویس : (آز- آموزشی)
        - تعداد گروه آزمایشگاه
       - تعداد دانشجویان در هر سال
آزمایشگاه انتقال حرارت برای دانشجویان حرارت و سیالات، طراحی جامدات، مهندسی مکانیک و دانشکده هوا فضا هر ترم حدود ۲ گروه برای دانشکده ۲ گروه برای دانشکده هوافضا
 
۴۸ دانشجو در سال
ا لیست خدمات قابل ارائه اندازه گیری خصوصیات حرارتی اجسام وآزمایش های تعیین عملکرد سیستم های حرارتی
۷ برنامه توسعه های آتی ٭٭ مدرن نمودن دستگاههای آژمایش که همگی قدیمی و عملکرد نا مناسبی دارند و تجهیز آن به وسایل اندازه گیری مدرن
۸ میزان سرویس :  (آز تحقیقاتی)
-        لیست دانشجویان ارشد / دکتری٭٭
-        لیست قراردادهای پژوهشی منعقده / انجام شده٭٭
-        لیست مقالات کار پژوهشی تهیه شده ٭٭
-        لیست سرویس به سایر آزمایشگاه ها ٭٭
-        لیست همکاران پژوهشی از دانشکده/ از دانشگاه ٭٭
در بخش تحقیقاتی این آزمایشگاه تحقیقاتی جریان های دو فازی مستقر شده است که تاکنون ۲ دانشجوی دکترا و تعداد بیش از ۵ دانشجوی ارشد، بیش از ۱۰ دانشجوی کارشناسی در این رشته فعالیت و کار آنها به اتمام رسیده است. در نتیجه کار آنها تاکنون ۸ مقاله در مجلات علمی مفید( ۶ مقاله ISI) و تعداد بیشماری مقاله در کنفرانس ها ارائه شده است. علاوه بر این دانشجویان کارشناسی ارشد که پروژژ ه علمی داشته اند آقایان دکتر بصیرت و دکتر حسینی از این آزمایشگاه استفاده نموده اند.
 
۹ لیست تجهیزات / ماشین آلات / امکانات  ٭٭
 
حدود ۱۰ آزمایش آموزشی در این آزمایشگاه تدارک دیده شده است که آزمایش بر روی رسایل تازه خریداری شد. ۸ آزمایش باقیمانده بر روی وسایل قدیمی و انجام شده توسط دانشجویان است.
 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 3901 بار   |   دفعات چاپ: 101 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر